Komentátor Ivan Niňaj skončil, na MS komentoval naposledy

BRATISLAVA. Šedesátník Ivan Niňaj jako hokejový komentátor na vrcholných akcích v RTVS končí. V Minsku ve čtvrtek odkomentovat svůj poslední hokejový zápas na mistrovství světa Rusko – Francie.

RTVS připravila o Niňaj i krátkou reportáž, jeho budoucnost v ní neřešili.

“Toto dívá i 60-letá babička na Oravě a ta by tomu nerozuměla. Je tedy třeba najít střední cestu, aby tě brali i odborníci a také fanoušci, “vysvětloval svou komentátorskou filozofii v reportáži.Začal v roce 1985

V Československé televizi začal mistrovství světa komentovat v roce 1985, kdy naši získali v Praze zlaté medaile.

Společně s komentátorem České televize Petrem Vichnar vzpomínali, jak v roce 1987 komentovali slavnou bitvu v zápase MS do 20 let z Piešťan, když se porvali hráči Ruska a Kanady. Na Slovensku tehdy hráli pozdější hvězdy jako Sergej Fjodorov, Brendan Shanahan či Theo Fleury.

Niňaj musel bitvu komentovat asi půl hodinu. “Obdiv si opravdu zaslouží,” řekl v RTVS Richard Lintner, který se s ním jako redaktorem televize setkával jako hráč dlouhá léta.

Niňaj musel v roce 2003 z STV odejít, aby se v roce 2008 vrátil.Stal se tehdy šéfem sportovní redakce. Specializoval se na hokej a dostihový sport.

Dlouhé roky diváci sbírají jeho výroky a sestavují web Niňaj svět, který je stále živý. Poslední příspěvek byl něj přidán ve čtvrtek 22. května 2014. Merčiak: Je to legenda

“Je velká legenda, jak se mluví o slavných io sportovcích z úcty k šedinám. Je to muž, kterého sice mnozí v posledních letech zesměšňují, ale vždy se snažil odvést co nejlepší výkon, a tak to bylo i nyní, “řekl v roce 2012 v rozhovoru pro SME Marcel Merčiak, momentální šéf sportu v RTVS.

“Už není hokejovou jednotkou, jako býval, přišla jiná mladší generace.Ale nemyslím, že by Ivan měl nějak zklamat, jak se to někdo snaží na internetových fórech vtlačit do popředí, “dodal.

Niňaj bude podle něj v RTVS pokračovat jako komentátor jiných sportů, z hokejem však končí.

Niňaj měla jako spolupracovníka v záznamech i StB. SME o tom psalo v roce 2008. Komentátor se bránil, že nic nepodepsal, ačkoli nepopírá, že estébáci ho vícekrát kontaktovali.

“Řekl jsem jim, s kým jsem se venku setkal, ale to je všechno. Nikomu jsem neublížil, ať mi dají všichni klid, “řekl v květnu 2005 pro časopis Týden.